W każdym domu czy mieszkaniu znaleźć możemy meble, bez których nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Takim z pewnością będzie stół z krzesłami – i nieważne, czy stanie on w kuchni (obowiązkowo przecież!), czy w pokoju dziennym, w specjalnie wygospodarowanej części jadalnianej, czy może też w pokoju gościnnym, o całkiem sporym metrażu. Miejsce do spożywania wspólnych posiłków w gronie rodziny lub przyjaciół to przestrzeń absolutnie obowiązkowa. Warto więc zadbać o to, by wybrać możliwie jak najlepiej meble stanowiące serce naszej kuchni czy jadalni. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów? I jak szukać tego idealnego stołu z krzesłami, by być w pełni zadowolonym z efektów poszukiwań? Jest kilka kwestii, o których warto pamiętać absolutnie bezwzględnie.
Na początku skupmy się na wielkości i kształcie stołu, kluczowego mebla w części kuchennej czy jadalnianej. Tu oczywiście nie ma opcji idealnej, bo wybór mebli uzależniony jest od dostępności metrażowej w pomieszczeniu oraz od realnych potrzeb użytkowników. Warto jednak celować w wybór takiego stołu, który zapewni optymalne warunki do użytkowania dla osób dorosłych. W praktyce wysokość takiego stołu wynosić będzie 74 – 76 cm. Dalej – żeby można było mówić o stworzeniu naprawdę komfortowych warunków do wspólnych biesiad, dobrze by wybrany przez nas stół miał co najmniej 100 cm szerokości. Dzięki temu możliwe będzie zapewnienie na jego blacie nie tylko optymalnego miejsca dla każdego, ale również przeznaczenia około 20 cm wolnej przestrzeni na samym jego środku – do dowolnego wykorzystania. Ta opcja ustawienia w centrum stołu wszystkiego czego dusza zapragnie będzie mogła być zrealizowana chociażby podczas corocznych, świątecznych uroczystości rodzinnych, kiedy przy wspólnym stole zasiada co najmniej kilka, jak nie kilkanaście osób.
Stół z krzesłami, wybrany przez nas, może być bardzo różny – różnić się będzie więc materiałem wykonania, kolorystyką czy funkcją dekoracyjną. Jakikolwiek jednak nie byłby nasz wybór, zawsze warto postawić na najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które będzie wciąż modne i aktualne także wówczas, gdy zdecydujemy się na radykalną zmianę wystroju w naszej kuchni, jadalni czy pokoju dziennym. A jeśli już wiemy, że ustawimy stół z krzesłami w salonie, zadbajmy o to, by wydzielić przestrzeń jadalnianą czy to odmiennym kolorem ścian, czy też różnym od dominujących, rodzajem lub barwą płytek lub innego materiału zastosowanego na podłodze. Wówczas zachowamy ład i porządek i zyskamy dostęp do wyznaczonej strefy spożywania posiłków.
A jaki powinien być ten właściwy stół z krzesłami? Przede wszystkim meble mają być maksymalnie solidne i wykonane z drewna – ta opcja sprawdziłaby się najlepiej – dobrze też, jeśli drewno będzie drewnem litym. W doskonałej jakości tego surowca rozkochanych pozostaje wciąż wielu współczesnych inwestorów. I niech trend ten trwa – i to możliwie jak najdłużej.
A jeśli nasz pomysł inwestycyjny kręci się wokół stołu rozkładanego z krzesłami, również warto zainteresować się tym tematem i… dobrze do niego przygotować. Dlaczego? Na uwadze mieć bowiem trzeba wymiary absolutnie niezbędne do zapewnienia komfortu osobie siedzącej przy stole. Chodzi o przestrzeń dedykowaną jednej osobie – ta wynosi co najmniej 60 cm szerokości oraz 40 cm jego głębokości. I wymiary te dedykowane są zaledwie jednej osobie użytkującej stół na równi z pozostałymi użytkownikami/domownikami/wspólnie biesiadującymi gośćmi. Wymiary o których pisaliśmy dotyczą podstawowej sztuki spożywania posiłków. Jeśli zaś dania wymagać będą konieczności skorzystania z dodatkowych zestawów naczyń czy sztućców, wówczas wymiary przestrzeni stolikowej dla jednej osoby wynosić będą 76 x 46 cm.
Stół z krzesłami to często stół rozkładany – a te różnić się mogą dodatkowo wyposażeniem w mechanizmy rozkładania. Oczywiście najprostszym i najbardziej znanym meblem pozostaje stół rozkładany podobnie jak książka. Często spotykanymi rodzajami stołów pozostają modele rozsuwane – wyposażone w różnorodne, ale bardzo funkcjonalne, nakładki. Często w takich stołach dodatkowo pakowane są też nóżki – jeśli stół zdecydowanie zwiększa na długości, nóżki okazują się dodatkiem zupełnie nieocenionym.